Het seizoen van de jaarcijfers is weer begonnen. Het betreft het seizoen 2024/25. Ajax leed een verlies van 37 miljoen euro; PSV realiseerde een plus van 7,5 miljoen euro, FC Twente een plus van 15 miljoen.
Fortuna Sittard maakte zijn resultaten over het seizoen 2024/25 nog niet openbaar. Doorgaans doet Fortuna dat pas in januari.
Fortuna’s nieuwe accountant, CROP, zal de definitieve jaarcijfers wel al hebben opgesteld, want aanstaande woensdag is de deadline voor aanlevering van de jaarcijfers over het seizoen 2024/25 en de prognose voor het seizoen 2025/26 bij de licentiecommissie van de KNVB, die er vervolgens een oordeel op plakt.
Dat oordeel is voor Fortuna dit jaar extra belangrijk. De club staat onder verscherpt toezicht bij de KNVB, omdat de club jarenlang een onvoldoende scoorde in het financieel ratingsysteem, waarop de licentiecommissie haar oordeel baseert.
Zestien punten of meer in dat systeem levert een voldoende op. Zoals je kunt zien in onderstaande figuur, kwam Fortuna daar jarenlang niet aan.
Figuur 1: Fortuna Sittard en het Financieel Ratingsysteem
Dan moet je als club een plan van aanpak opstellen, dat ertoe leidt dat je structureel vooruitgang boekt. In de praktijk betekent ‘structureel’ twee opeenvolgende scores van minimaal zestien punten.
Vorig jaar, op basis van de jaarcijfers over het seizoen 2023/24 en de prognose voor het seizoen 2024/25 lukte dat. Lukt het ook op basis van de jaarcijfers over het seizoen 2024/25 en de prognose over het seizoen 2025/26 (waaraan Fortuna net op tijd een hoofdsponsor heeft kunnen toevoegen)?
Je kunt tegenwerpen dat, na het KNVB-debacle rond Vitesse, het licentiesysteem van de KNVB failliet is. Dat is toch niet helemaal waar. Vitesse leeft nog omdat de rechter maximale zorgvuldigheid van de KNVB eiste bij het uitspreken van de doodstraf. Die zorgvuldigheid was er niet volgens de laatste rechter, die er zich over boog.
Bij Fortuna gaat het niet over het intrekken van de licentie. Mocht Fortuna geen tweede opeenvolgende 16+ score behalen, dan gaat het over een publieke waarschuwing van de KNVB richting Fortuna en, als dat niets uithaalt, puntenaftrek.
Dat zijn straffen die de rechter niet gaat terugdraaien, maar die je als club niet wil krijgen opgelegd.

Niet alleen CROP accountants is nieuw bij Fortuna, Marcel Schuyt is dat ook
Als het goed is, gaat het zover ook niet komen. We spraken toenmalig voorzitter Isitan Gün in maart en hij verzekerde dat Fortuna een vergelijkbaar bedrijfsresultaat zou boeken over het seizoen 2024/25 als over het seizoen 2023/24. Lukt dat, dan volgt er opnieuw een 16+ score en verlaat Fortuna het verscherpte toezicht.
Fortuna bereikte afgelopen seizoen namelijk voor de tweede maal overeenstemming over schuldsanering met belangrijke schuldeisers, die als baten op de winst- en verliesrekening verschijnen. Het daaruit voortvloeiende positieve resultaat, zou Fortuna aan een 16+ score moeten helpen.
De licentiecommissie zal er zich de komende weken over buigen. Als er goed nieuws is, zal Fortuna het vast van de daken schreeuwen.

Meer inkomsten uit merchandising zal zeker helpen!
Dat is de korte termijn. Op de lange termijn zal Fortuna toch ombuigingen moeten realiseren. Schuldsanering zal er per slot van rekening niet elk seizoen zijn, dus zal de club het bedrijfsresultaat uit normale bedrijfsvoering moeten ombuigen.
Lukt dat niet en scoort Fortuna volgend jaar een onvoldoende in het financieel ratingsysteem, dan staat Fortuna opnieuw onder verscherpt toezicht. Ben je dus terug bij af.
Het is de grote uitdaging voor algemeen directeur Marcel Schuyt.

