Trainer Danny Buijs kan vanmiddag/avond uit bij FC Volendam (aftrap: 16.30 uur) vanwege blessures geen beroep doen op Ramazan Bayram, Mattijs Branderhorst, Alen Halilović, Justin Lonwijk, Nick Marsman en Daley Sinkgraven. De beschikbaarheid van Lance Duijvestijn en Kaj Sierhuis is onzeker.
Blessures / uitsluitingen
Er was deze week slechts een openbare training. Die vond woensdag plaats en dat gebeurde zonder Ramazan Bayram. De doelman herstelt nog steeds van een ernstige knieblessure, die hij dertien maanden geleden opliep.
Een snelle terugkeer zit er voorlopig dus niet in. Het betekent dat Bayram er vandaag niet bij is.

Bayram blijft voorlopig aan de zijlijn
Mattijs Branderhorst staat ondertussen vijf weken en vijf Eredivisieduels aan de zijlijn.
Vorige week maakte hij zijn rentree op de trainingsvelden, waar hij individueel trainde. Datzelfde patroon herhaalde zich deze week.
Branderhorst richt zich op het eerste duel na de aanstaande interlandperiode: AZ uit.
Vandaag ontbreekt Branderhorst in de wedstrijdselectie.

Branderhorst hield eerder dit seizoen de nul tegen FC Volendam
Lance Duijvestijn heeft in het tweede deel van de trainingsweek een (lichte) blessure opgelopen. Woensdag trainde hij nog mee met de groep, maar Buijs wacht het oordeel van de medische staf af of Duijvestijn voldoende fit is om vandaag te kunnen spelen, zo lezen we in Dagblad De Limburger.
Er staat dus een vraagteken achter de beschikbaarheid van Duijvestijn vanmiddag.

Duijvestijn was er zondag nog bij
Alen Halilović trainde op woensdag, tijdens de openbare training, nog mee met de groep, maar moet het laatste deel van de week een blessure hebben opgelopen.
De middenvelder ontbreekt vanwege blessureleed in de selectie vandaag, zo laat Danny Buijs weten aan Dagblad De Limburger.

Halilović zagen we voor het laatst in Almelo
Justin Lonwijk staat sinds januari buitenspel met blessureleed. Deze week maakte de middenvelder een voorzichtige rentree op de trainingsvelden in Buchten. Hij trainde er woensdag kort individueel.
Wellicht kan Lonwijk de staart van het seizoen nog meespelen, maar vandaag ontbreekt hij zeker in de wedstrijdselectie.

Lonwijk bezorgde Fortuna eerder dit seizoen de winst tegen FC Volendam
Nick Marsman tekende een maand geleden een contract in Sittard. Hij moest uithelpen vanwege de blessures bij Ramazan Bayram en Mattijs Branderhorst.
Echter, in de tweede helft van de trainingsweek is Marsman geblesseerd geraakt, zo lezen we in Dagblad De Limburger. Het betekent dat Fortuna met drie geblesseerde doelmannen zit.
Vanmiddag is Marsman er niet bij in Volendam.

Marsman speelde nog niet voor Fortuna
Kaj Sierhuis blijkt ook niet okselfris te zijn. Hij was er woensdag nog bij op de training, maar moet in het restant van de week blessurelast hebben opgelopen.
In overleg met de medische staf zal er vanochtend een oordeel komen over de beschikbaarheid van Fortuna’s topscorer.
De beschikbaarheid van Sierhuis is dus omgeven door een vraagteken.

Sierhuis missen we liever niet vanmiddag
Daley Sinkgraven was woensdag niet aanwezig op de openbare training. De middenvelder kampt nog steeds mat de naweeën van de ernstige knieblessure, die hij ondertussen bijna dertien maanden geleden opliep in Alkmaar.
Gaan we Sinkgraven dit seizoen nog zien spelen? Wellicht, maar vandaag zeker niet.

Een wedstrijdshirt van Sinkgraven dreigt een collectorsitem te worden
De tegenstander
Tegenstander FC Volendam vinden we terug op plek veertien in de Eredivisie, drie punten boven de degradatiestreep, vijf punten onder Fortuna Sittard.
De promovendus ligt dus op koers richting lijfsbehoud, maar is er natuurlijk nog niet. De Wijdbroeken hebben hun gunstige klassering te danken aan hun prestaties in thuisduel. FC Volendam pakte namelijk 22 van de 27 punten in thuisduels (81%). Geen enkele Eredivisionist is zo afhankelijk van resultaten in thuisduels.
De laatste vier thuisduels leverden zelfs tien punten op, wat niet meteen voor de hand lag als je bedenkt dat FC Utrecht, Go Ahead Eagles, PSV en FC Groningen de tegenstanders waren.

Eerder dit seizoen maakte Lonwijk de enige en winnende treffer …
FC Volendam scoort moeizaam (29 maal) dit seizoen. Alleen Excelsior (27) en NAC Breda (28) doen slechter. FC Volendam heeft ook niet echt een topscorer, de doelpunten zitten verdeeld over een aantal spelers: Brandley Kuwas (5 Eredivisietreffers), Aurelio Oehlers (4), Robert Muhren (4), Robin van Cruijsen (4) en Henk Veerman (4).
Henk Veerman ontbreekt zeker en Brandley Kuwas waarschijnlijk ook. Daar staat tegenover dat Anthony Descotte na maandenlang blessureleed weer kan spelen. Ook middenvelder Gibson Yah keert terug.

… omdat Branderhorst de nul hield
Speler om in de gaten te houden? Jongeling Robin van Cruijsen ontwikkelt zich sterk. De aanvallende middenvelder was in negentien duels betrokken bij zeven Volendamse treffers. Het leverde de debutant in de Eredivisie deze winter een nieuw (en vast verbeterd) contract op.

Na het vertrek van Fosso wordt het nummer 40 wellicht een klus voor Brittijn
Fortuna’s verwachte opstelling
Fortuna zakte vorige week danig door het ijs thuis tegen Telstar. Er waren vast nog mogelijkheden gedurende de wedstrijd om terug te keren in het duel, maar als je vier treffers incasseert, moet je niet te veel vragen stellen over het hoe en waarom.
De teleurstelling verdween al snel naar de achtergrond, omdat Danny Buijs na afloop aangaf ook volgend seizoen bij Fortuna te blijven. Op zich geen nieuws, want hij heeft nog een contract tot volgend seizoen, maar er werd natuurlijk wel aan hem getrokken.

Onderhandelen Fortuna en Buijs ook over contractverlenging?
Later in de week kwam daar ook nog het positieve nieuws bij dat Fortuna een nieuwe shirtsponsor heeft gestrikt voor het restant van het seizoen. Het betreft een oude bekende: infrastructuurbouwer Hurkmans Groep, dat al eens eerder shirtsponsor was.
Het restant van het seizoen beslaat acht duels. Dat betekent dat Fortuna een kwart van het gat, dat het syNeo debacle opleverde, heeft weten te dichten (gesteld dat Hurkmans evenveel betaalt als Sy Cosmetics ooit suggereerde te zullen betalen).

Een vertrouwd gezicht op de borst
In Volendam krijgt Fortuna een kans op eerherstel. Danny Buijs zal dat doen met Luuk Koopmans in het doel.
Op de rechtsbackpositie verwachten we aanvoerder Ivo Pinto. Speelt Pinto, dan wordt het zijn 150ste duel voor Fortuna Sittard (138x Eredivisie, 11x beker). Hij wordt de 44ste speler die 150 duels speelt voor Fortuna Sittard in de geschiedenis van de club.
Huiskamervraag: Ivo Pinto scoorde nog nooit voor Fortuna. Mocht dat vandaag ook niet lukken, dan wordt hij de tweede veldspeler die 150 of meer duels speelde voor Fortuna, zonder ooit te scoren. Wie is die andere speler?

In Leeuwarden was Pinto twee jaar geleden heel dichtbij een treffer…
Centraal verwachten we zeker Iván Márquez aan de aftrap. De vraag is: wie vergezelt hem? Keert Neraysho Kasanwirjo terug in de basis of behoudt Justin Hubner zijn basisplek?
We gokken (want meer is het niet) dat Buijs jongeling Hubner een nieuwe kans geeft.
Jasper Dahlhaus speelt als linksback.

Dahlhaus is terug van weggeweest
Op het middenveld vermoeden we dat Philip Brittijn start als controlerende middenvelder. Naast (of voor) hem speelt Édouard Michut.
Mocht Lance Duijvestijn niet kunnen spelen dan verwachten we Yassin Oukili aan de aftrap. Het zou zijn basisdebuut zijn.

Michut moet de schakel tussen verdediging en aanval zijn
In de voorhoede verwachten we Kaj Sierhuis in het centrum van de aanval, als hij fit is. Zoniet dan is Paul Gladon een rechtstreekse vervanger. Buijs kan, in absentie van Sierhuis, ook kiezen voor Mohamed Ihattaren als valse spits, waardoor er een plek vrijkomt voor Kristoffer Peterson in de aanval.
Speelt Sierhuis, dan speelt Ihattaren als aanvallende middenvelder. Dimitris Limnios completeert het elftal.

Ihattaren levert de creatieve oplossingen
Verwachte opstelling: Koopmans; Pinto, Márquez, Hubner (Kasanwirjo?), Dahlhaus; Brittijn, Michut, Duijvestijn (Oukili?); Ihattaren, Sierhuis (Gladon?) en Limnios.
Het verleden
Oud-Fortunezen bij FC Volendam? Nee, we herkennen niemand met een Sittards verleden bij FC Volendam.
Laatste overwinning bij FC Volendam? 28 Januari 2024. De laatste maal dat Fortuna een bezoekje bracht had de Dijk, gingen de groen-gelen er met de punten vandoor.
In ons verslag lezen we: “Één redelijke aanval van Fortuna, bekroond met een intikker van Iñigo Córdoba, blijkt uiteindelijk voldoende om de eerste uitoverwinning van het seizoen veilig te stellen.”
Inderdaad, het was twee jaar geleden niet al te best, maar ook die duels kunnen drie punten opleveren.

De enige Bask die ooit voor Fortuna speelde
Laatste vijf competitieduels uit bij FC Volendam: W-V-V-V-V
Fortuna’s vorm laatste competitieduels: V-W-W-V-G
De scheidsrechter
De KNVB stuurt Danny Makkelie naar Volendam met een fluitje. Makkelie vinden we terug op plek zeven in de lijst ‘Fortuna’s favoriete scheidsrechter‘. De man kan dus een positieve balans overleggen in duels van Fortuna Sittard.
Fortuna kwam Makkelie eenmaal eerder tegen dit seizoen en wel in Twente. Daar gaf Makkelie wel heel makkelijk een penalty aan FC Twente. Fortuna verloor met 3-2.

Het onbegrip aan Sittardse zijde is groot
VAR Dennis Higler vinden we terug op plek twaalf in bovenstaande lijst.
Tegen Telstar liep Neraysho Kasanwirjo tegen een gele kaart aan. Het was zijn eerste van het seizoen. Geen probleem dus.
Édouard Michut en Kaj Sierhuis staan op vier gele kaarten en dus op pelt. Een gele kaart vandaag betekent dat Sierhuis en/of Michut er volgende week thuis tegen FC Twente niet bij zullen zijn.

Sierhuis staat al weken op pelt
Supporters
Er zullen vanmiddag nul supporters plaatsnemen in het uitvak van het Kras stadion. Dat is een streep door de rekening van 375 Fortunezen die zich inschreven voor dit uitduel. Onder hen waren naar verluidt vier Belgische supporters met een stadionverbod dat geldig is in België; niet in Nederland.
De Volendamse driehoek wilde, ter elfder ure, die vier er niet bij hebben (maar gaf er geen wettelijke basis bij). Fortuna ging er niet mee akkoord, de zaak escaleerde onder tijdsdruk en de Volendamse driehoek besloot dan maar dat niemand uit Sittard welkom is.
Een klassieke verlies-verlies oplossing.

Vanmiddag dus leeg
Ben je niet in de gelegenheid naar Volendam te gaan (en dat is dus iedereen), maar wil je het duel toch zien, schakel dan in op ESPN3 voor een live verslag.
Antwoord huiskamervraag: De andere veldspeler, die ondanks 150 duels of meer nooit scoorde voor Fortuna Sittard, speelde tussen 18 augustus 1968 en 13 juni 1976 (als we goed geteld hebben) 296 duels voor FSC en Fortuna SC. Zijn naam?
Arno Ernst.
