Fortuna onderging vooral tijdens de tweede helft het duel, maar laat Telstar kennismaken met de Eredivisie. Een eerste slag gewonnen en een stapje dichter bij de doelstelling. Maar als je punten krijgt voor het voetbal dat je speelt, dan was Fortuna vandaag met minpunten in de bus gestapt…
14 september 2025
Sterk Telstar troeft Fortuna niet af
Telstar 1 Fortuna Sittard 3
Doelpuntenmakers: 2. Gladon 0-1, 43. Ritmeester van de Kamp 1-1, 83. Aïko 1-2, 90. Aïko 1-3.
Opstelling: Branderhorst; Brittijn, Márquez, Dahlhaus; Limnios, Fosso (Kerkez 90 + 1), Lonwijk (78. Gbemou), Tunjić; Ihattaren (62. Mendes), Gladon (62. Sierhuis), Peterson (62. Aïko)
Toeschouwers: 5.293.
Scheidsrechter: Vos.
Geel (Fortuna): -.
Rood (Fortuna): –.
Toen de competitiemanager het programma voor het seizoen 18/19 in elkaar stak wreef hij zich vast door zijn ogen. ‘Fortuna, moet ik díé inplannen? Spelen die Eredivisie?’ Eenzelfde gevoel zal dit heerschap hebben gehad voorafgaande aan het seizoen 25/26. Want Fortuna’s droogte duurde 16 seizoenen; die van Telstar 47. Maar dat deert niemand. Ook de bouwvakkers niet die vanuit het niets ineens allerlei verbouwingen moesten verrichten aan Sportpark Schoonenberg.
Die verbouwingen werden ternauwernood en met vereende krachten tijdig afgerond waardoor ‘De Witte Leeuwen’ aan het seizoen konden beginnen. En tot dusver doet Telstar het heel goed in de Eredivisie. Uit vier wedstrijden puren de Noord-Hollanders evenveel punten en vinden zich terug op hetzelfde niveau als Fortuna. Telstar wordt over het algemeen minder hoog aangeslagen als de Sittardenaren, maar heeft de wind in de zeilen.
De ‘cultclub’ heeft een metamorfose ondergaan, want toen Fortuna de laatste keer op Sportpark Schoonenberg speelde wijdde De Telegraaf nog een artikel aan ‘het kleinduimpje van het betaald voetbal’. En die avond maakt Telstar haar naam waar. Want Fortuna declasseert de IJmonders na rust en boekt een 0-6 overwinning.
De uitslag vermoedt een simpele avond, maar dat is het niet. Er wordt geknokt voor elke (plastic) grasspriet en pas na rust benut Fortuna ineens alle kansen.

Welke twee voormalige Fortunezen vechten hier om de bal?
Voor eenzelfde scenario wordt vandaag grif getekend. Ook al is het seizoen nog geen handvol wedstrijden onderweg, dit duel lijkt een sleutelduel. Kijk je na vanavond naar beneden of nestel je je steviger in de subtop?
Dat laatste gaat een rustigere periode opleveren, want na vandaag krijgen we een aantal zware tegenstanders voor de kiezen. Misschien dat het in die rustigere periode lukt een shirtsponsor te strikken. En als dat niet lukt, dan kan wellicht alsnog de verkoop van wedstrijdshirts worden gestart. Zonder enige noodzaak overigens, want de zomer is voorbij en wie gaat er, nu de ‘r’ in de maand is, nog in een wedstrijdshirt met korte mouwen naar wedstrijden toe?
De heenreis verloopt voorspoedig. Als alles volgens planning verloopt, dan stoppen we bij Verzorgingsplaats ‘De Lucht’ in Bruchem. Lekker even de beentjes strekken, de blaas legen of een saffie smoren. Maar zo ver komen we helemaal niet, want we stoppen al veel eerder. Waarom? Geen idee. Maar deze parkeerplaats staat bomvol Oost-Europese truckers en plek voor twee bussen is er niet.
Doordat de busbestuurders de bus pardoes tot stilstand brengen op de toegangsweg, moeten personenauto’s maar een stuk door de berm. Niet dat iemand amok maakt, dat scheelt. Na een kwartier gaan de claxons en stapt iedereen weer in.
Via de A2 gaat het verder richting Noord-Holland, waar we de A9 nemen naar de Kop van Noord-Holland. Ter hoogte van Schiphol nemen we een onbetwiste halo waar, wat in sommige spirituele kringen duidt op goddelijke aanwezigheid. En dat klopt, want we zijn op pad met en richting de Romeinse Godin van het Lot!

Dit kan geen toeval meer zijn!
Als we Schiphol gepasseerd zijn verlaten we even voordat auto’s in de Wijkertunnel verdwijnen de A9 en rijden Velsen-Zuid in. Normaliter rijd je dan voorbij de hoofdtribune en sla je linksaf naar het uitvak, maar vandaag rijden we met de klok mee en komen vanuit de tegenovergestelde richting aan bij de fonkelnieuwe bussluis.
We stappen uit en lopen naar de ingang. Geen tourniquets, maar een steward met een handscanner die tickets scant. En wat volgt is een fouillering op Keuken Kampioen Divisie-niveau. Aan de rechterkant worden bezoekers gelokt door een bar en aan de linkerkant staat een levensgroot blik rechtop. Dat blik, beschikbaar gesteld door één van de sponsoren van ‘De Witte Leeuwen’, serveert haring. En die mag je zelf voorzien van gesnipperde uien!

Elke bezoeker mag een haring nemen!
De jassen van de Goodyear-Commissie zijn in de Westelijke Mijnstreek achtergebleven, maar dit staaltje van culinaire gastvrijheid verdient een eervolle vermelding. Afgezien van het al of niet aantrekken van Goodyear-jassen: koud voedsel is doorgaans geen spek voor mijn bek. Het water loopt mij nog altijd in de mond als ik terugdenk aan het seizoen 09/10. Toen werden in het uitvak warme gehaktballen in satésaus geserveerd! En dan te bedenken dat we de dienstdoende brunette destijds voor straf naar ‘Kerstmis in Valkenburg’ stuurden wegens het meten met twee maten.
Ook de Goodyear-Commissie is mans genoeg om over haar eigen schaduw te stappen en oprechte excuses aan te bieden, bijna 16 jaar na dato. Indien de brunette in kwestie inmiddels in pais en vree verderleeft, prima. Zo niet, stuur ons dan even een bericht via Messenger. Dan maken we dat in orde.

Uit de doka: gehaktballen in satésaus
We laten ons een broodje kroket smaken, maar de kroket blijkt niet gevuld met een naar goulash riekende inhoud. Helaas moeten we vandaag tevens vaststellen dat het bordje met de tekst ‘Een broodje Unox Rookworst wordt u aangeprezen door de Goodyear-commissie!’ de tand des tijds niet heeft doorstaan. Potverdorie, 16 jaar geleden alweer. Toen reden we naar de IJmond voor een broodje kroket en een nederlaag! En zonder morren weer terug!

Bij Telstar heeft de tijd niet stilgestaan
Vandaag is alles anders en komen we voor drie punten. Want als je tegen alle clubs uit het rechterrijtje vier punten haalt, ben je spekkoper. Maar voor trainer Danny Buijs wordt het puzzelen vandaag. Want vlak voor aanvang wordt duidelijk dat Shawn Adewoye niet kan spelen. Daardoor is Philip Brittijn kind van de rekening en mag in de achterhoede plaatsnemen.
Maar niet getreurd, Philip, want je wordt gesteund door Mattijs Branderhorst als betrouwbare sluitpost. Centraal, en vandaag captain, speelt de al even ervaren Iván Márquez. Linksback speelt Jasper Dahlhaus.
Door het schuiven met Brittijn mag Luka Tunjić als middenvelder spelen. Hij doet dat min of meer centraal, want Dimitris Limnios neemt de rechterflank voor zijn rekening. Ook Ryan Fosso en Justin Lonwijk spelen op het middenveld. Mohammed Ihattaren speelt ergens tussen de linies en ondersteunt diepe spits Paul Gladon.

Wat is dat nu? Telstars Gegengerade zit ijvol!
Ondertussen klinken de tonen van evergreens door de luidsprekers die aan de noodtribune annex uitvak zijn bevestigd. Die tribune had wel wat ruimer gemogen of men had moeten kiezen voor een ouderwetse staantribune. Want in deze vorm kun je niet links, niet rechts, niet naar voren of naar achteren. Het is krap bemeten en de ballenvangers belemmeren het zicht. Maar niet alles heeft een stap achterwaarts gedaan. Want het reclamebord van Swanlake hangt nog altijd in volle glorie aan het dak van de lange zijde. En het onbestaande faxnummer is ook nog altijd hetzelfde. Jongens, wat moet ik hier om lachen!

De Tifo-battle in ons voordeel beslist
Als ook ESPN op haar stoel zit fluit arbiter Martijn Vos de wedstrijd op gang. En die start goed. Fortuna wisselt via Ryan Fosso van kant en herinnert zich de trainingsvorm van de dag ervoor nog.
Hij speelt de linksback in die meters maakt. De linksback speelt de bal naar de linksbuiten, die dribbelt en naar binnen trekt. Op het moment dat hij zijn tegenstander opzoekt, speelt hij de bal diep naar de linksback die er ondertussen overheen is gegaan. De linksback levert vervolgens een voorzet af die de spits afrondt. Zo simpel kan het zijn. Telstar koud gepakt: 0-1.

Paul Gladon kopt de bal perfect in doel
Telstar moet even bekomen van de tegenslag, want dit is vast nieuw voor ze. Toch pakken ze snel de draad weer op en spelen hun gebruikelijke spel. De bal laten rondgaan op het middenveld, vleugelspelers aanspelen en proberen een voorzet te trappen. Maar de eerste Telstar-aanval eindigt bij Tyrese Noslin, die de bal hard in de tribune jaagt.

Vraag: Wie gaat er, nu de ‘r’ in de maand is, nog in een wedstrijdshirt met korte mouwen naar wedstrijden toe?
Antwoord: Het uitvak!
Fortuna daarentegen speelt goed en gedreven. Bijna alle aanvallen starten bij Jasper Dahlhaus die al zijn duels wint. En dit is wat we graag zien. Veel strijd en passie en voetballen waar het kan. En dat kan best, met zo’n surplus aan aanvallers op het veld.
Een paar minuten na de openingstreffer pikt Dimitris Limnios een verre bal van Branderhorst op en speelt Kris Peterson in. Hij neemt de bal aan en maakt ruimte voor een schot, maar doelman Ronald Koeman Jr. kan zijn schot kraken. Hij geeft een rebound weg, maar die wordt door Jeff Hardeveld weggetrapt, vooraleer Limnios de score kan verdubbelen.

Dimitris Limnios met een perfecte pass op Kristoffer Peterson
Het is duidelijk dat ‘De Witte Leeuwen’ zich allesbehalve ingraven en proberen zich al combinerend een weg te banen richting doel van Mattijs Branderhorst. Dat lukt vrij aardig en zorgt ervoor dat Fortuna zich meer en meer tot verdedigen moet beperken. Gelukkig eindigt een schot van Jochem Ritmeester van de Kamp in de handen van Branderhorst en besluit Soufiane Hetli naast.
Fortuna dreigt via Mohammed Ihattaren die door Philip Brittijn in de diepte wordt aangestuurd. Je hoopt dat Ihattaren zijn man opzoekt, er voorbij flitst, de achterlijn opzoekt en een voorzet trapt, maar zo ver is de aanvaller nog niet. Hij valt aan de rand van het strafschopgebied stil, al produceert hij wel nog een voorzet. Paul Gladon probeert de bal op doel te krijgen, maar slaagt daar niet in.

Er zit nog te weinig snelheid in Mohamed Ihattaren
Na een klein kwartier gaat Dimitris Limnios goed door aan de rechterkant, maar wordt van de bal gezet, waarbij zijn tegenstander al of geen overtreding begaat. Arbiter Vos wuift de protesten weg, maar als hij naar de andere kant van het veld loopt slaat de twijfel toe. Want als Kris Peterson eenzelfde soort van overtreding begaat, geeft hij Telstar een vrije trap. Guus Offerhaus geeft de bal hoog voor doel, maar Branderhorst kan de bal uit de lucht plukken.

Hopelijk gaat Martijn Vos niet Stan Teuben achterna
Jasper Dahlhaus vliegt nog altijd over het veld en luidt, met een flinke tackle, een nieuwe aanval in. De bal gaat naar Peterson en Ihattaren, maar de Telstar-doelman houdt stand. Het zijn halve kansen die je op enig moment moet gaan benutten, want de thuisploeg wordt sterker. Je kunt het van de zotte vinden, maar qua veldspel zijn we gewoon de mindere. En het is wachten op de gelijkmaker.

Iván Márquez is alléén maar aan het corrigeren
Telstar-trainer Anthony Correia heeft zijn spelers ongetwijfeld meegegeven Fortuna’s rechterkant te zoeken, want daar staat geen rechtsback. Ivo Pinto is geblesseerd en Danny Buijs durft het blijkbaar niet aan om Houboulang Mendes een basisplaats toe te bedelen. Na een dik half uur komt Hetli goed door en levert een puike voorzet af. Dahlhaus werkt weg, maar de bal blijft hangen.

Philip Brittijn is alléén maar aan het corrigeren
Luka Tunjić tikt de bal naar Iván Márquez, die in het vijfmetergebied staat, waarna de bal een definitieve roei krijgt. Die is weg. Maar het toont aan dat Fortuna eerder paniekvoetbal speelt dan ‘Buijs ball’, tenzij Buijs heeft gezegd vooral in het eigen strafschopgebied Telstar op te vangen.

Zeldzaam moment door Niels van Renen vastgelegd: Iván Márquez bouwt op
Vlak voor rust kijken we meer naar ‘Reijners ball’ of naar het ‘post-middenveld-opblazen-voetbal’ van Hans de Koning dan naar iets anders. De bal gaat van voet tot voet en Fortuna kijkt lijdzaam toe hoe Danny Bakker de bal in de loop van Jeff Hardeveld speelt, die een voorzet vanaf links geeft. Jochem Ritmeester van de Kamp staat helemaal vrij en tikt de bal in doel: 1-1.

Paul Gladon ziet dat zijn openingstreffer is uitgewist
Het valt te hopen dat we met een gelijke stand de rust halen, want Telstar ruikt dat er iets te halen valt. De achterhoede moet zich een roepende in de woestijn voelen, want van alle kanten duiken spelers op. Gladon houdt geen bal vast, Ihattaren imiteert Jordy ter Borgh en Luka Tunjic probeert te doen wat Ihattaren juist moet doen: het spel maken.
Ryan Fosso is heel goed in het veroveren van de bal. En dat kan hij pas doen als de tegenstander de bal heeft. Is dat de reden waarom hij zo grossiert in balverlies?

Zit Justin Lonwijk met zijn gedachten nog in El Salvador?
Gelukkig is het snel rust en kan de technische staf proberen de trein weer op de rails te krijgen. In de rust is het een geschuifel van jewelste op de tribune, maar de sereniteit waarin dit plaatsvindt doet goed. Gingen de hangjongeren in de IJmond zo maar met elkaar om.

Luka Tunjić aan de bal waar juist Mohamed Ihattaren aan de bal moet komen
Na rust heeft Fortuna de zaken weer op orde en tonen we dat we een maatje te groot zijn voor dit Telstar. O, wacht even. Daar geeft Jeff Hardeveld een diepe bal op Ritmeester van de Kamp. Die neemt de bal niet goed aan, laat deze tegen zijn borst stuiten, waardoor Mattijs Branderhorst kan ingrijpen. En ja hoor: Telstar zit meteen goed in de wedstrijd.
Ze houden het vooral eenvoudig. Zijkanten zoeken, voorzetten trappen en proberen te scoren. Het bezorgt onze verdedigers handenvol werk en ook Branderhorst krijgt veel te doen vanmiddag. Misschien speelt de thuisploeg ook wel een heel ander soort voetbal dan iedereen gewoon is, maar dan nog: je mag echt wel je voet naast die van Telstar zetten.

Mattijs Branderhorst trapt alleen maar ballen weg
Ondertussen krijgt Telstar een reeks corners waaruit Danny Bakker bijna voor een Velser voorsprong zorgt. Het blijft erg moeizaam en Fortuna ondergaat het spel.
Na een uur gaat Buijs eindelijk wisselen en haalt zijn complete voorhoede naar de kant. Buiten één vloeiende aanval en enkele speldenprikjes hebben we ze niet gezien. Makan Aïko en Kaj Sierhuis mogen het beter gaan doen. Houboulang Mendes komt in het veld en zorgt voor een hopelijk betere invulling van de positie van rechtsback.
Maar snel succes leveren de wissels niet op. Want Telstar blijft veel beter voetballen en dicteert. Sierhuis probeert vanalles, houdt ook ballen vast, maar hij is er weken uit geweest en je mag niet verwachten dat hij Fortuna even naar een veilige haven schiet.
Dat verwacht Correia misschien wel van zijn invallers. En dat lukt bijna ook nog als Kay Tejan simpel wordt vrijgespeeld en door de linies breekt. Hij schiet de bal op Branderhorst, die de bal keert. Maar hij krijgt nog een herkansing, want het lijkt dat de bal via Brittijn weer bij Tejan terechtkomt. De aanvaller denkt niet na en kopt op doel, maar daar kan Brittijn de bal wegkoppen. Zijn we ontsnapt aan een achterstand? En of!

Houboulang Mendes moet proberen zich staande te houden
Een kwartier voor tijd mag ook Justin Lonwijk naar de kant. De middenvelder vloog in een week door tijdzones en dan is het knap als je in het weekend weer paraat staat, maar de Surinaams international heeft wel eens betere wedstrijden gespeeld.

Moussa Gbemou maakt zijn officiële debuut
Al dat gewissel zorgt er bepaald niet voor dat we weer grip op het duel krijgen, maar werklust kun je de spelers niet ontzeggen. En er blijven natuurlijk spelers op het veld staan die bovengemiddelde kwaliteiten hebben. Zoals Mattijs Branderhorst, die een vrijwel zeker doelpunt van Kay Tejan voorkomt met een schitterende redding.
Maar ook Dimitris Limnios. De dartele Griek lijkt niet snel, maar flitst voorbij Tyrese Noslin en zet voor tot bij Makan Aïko. De bal is precies goed en hard, waardoor een simpele voetbeweging volstaat om Fortuna’s tweede te scoren!

Dimitris Limnios zet aan voor zijn dribbel…
Het uitvak ontploft werkelijk als Fortuna tegen de verhouding in een voorsprong neemt. Telstar had de kansen, deed er te weinig mee en kijkt plotsklaps tegen een achterstand aan. Welkom in de Eredivisie.

… waarna Makan Aïko voor 1-2 zorgt
Na de bevrijdende 1-2 draait het uitvak aan de volumeknop en gaat nog een keer pal achter haar ploeg staan. Dat is nodig ook, want Telstar gaat verwoed op zoek naar de gelijkmaker. Het is alle hens aan denk in de achterhoede en dan is het prettig als je op Iván Márquez kunt rekenen. Het is niet Fortuna’s beste voetballer, maar hij blijft geconcentreerd, 90 minuten lang plus blessuretijd en durft een bal het stadion uit te trappen.

Tyrone Owusu geeft zich niet gewonnen
Maar Márquez kopt ook een bal naar Sierhuis, die zijn voorbeeld volgt. Aïko ziet het gebeuren, anticipeert sneller dan Guus Offerhaus en is al op weg richting Koeman Junior. Hij is veel sneller dan Danny Bakker en schiet de bal droog langs de doelman in doel.

In tegenstelling tot Guus Offerhaus en Danny Bakker heeft Moussa Gbemou Makan Aïko wél bij zijn kladden
Met de 1-3 is de wedstrijd gespeeld. Daar doet een schot van Tejan dat over doel wordt gekopt door Kaj Sierhuis niets aan af. Nadat Vos voor het einde van het duel heeft gefloten lopen de spelers richting uitvak waar een groepsfoto wordt gemaakt. Nadat iedereen is gefêteerd zoeken de spelers de kleedkamer op en wij de gereedstaande bussen.

Je reist nooit voor nop naar een uitwedstrijd, maar vandaag zéker niet
Wat hebben we ons gedurende de wedstrijd vaak afgevraagd wanneer Telstar zou gaan scoren, maar dat deden ze gelukkig maar één keer. Ongetwijfeld zullen de spelers zich de haren uit hun hoofd trekken, want na zo’n duel mag je niet zonder punten de kleedkamer opzoeken. Maar dat zijn onze zorgen niet. We zijn ongelofelijk content met de punten en kunnen enigszins gerust naar Feyenoord afreizen. Maar eerst maar eens thuiskomen…

De euforie is groot in Velsen-Zuid
Want bij alle feestelijkheden is iemand in een hek blijven hangen en ondergaat eerste hulp bij ongelukken. Het geeft tijd om de middag en avond nog eens door ons hoofd te laten gaan en ons te realiseren dat er weliswaar iemand met een grote vlag langs de thuistribune heeft gerend, maar nooit kan tippen aan het getoeter van Jomanda.
Roem aan het groot Telstar_verbond,
Vlag waar het volk kracht bij vond
Een voor allen, allen voor 1
Logo_kampioen
Na een tijdje zetten de bussen zich in gang en rijden we terug via Schiphol, Utrecht, Den Bosch en Eindhoven naar de Westelijke Mijnstreek. We hebben geen halo meer gezien onderweg, maar dat was een voorteken, ongetwijfeld.
Woensdag mogen we weer. Dan wordt Velsen-Zuid Rotterdam-Zuid. Tot dat!
Logovolk is supercool
