Fortuna presenteerde onlangs het jaarverslag over het seizoen 2024/25. Op basis van deze cijfers verliet Fortuna het verscherpt toezicht van de licentiecommissie. Daar was wel opnieuw een stevige injectie van de aandeelhouders voor nodig.
In onderstaande tabel zie je de winst-verlies rekening (het gehele jaarverslag download je hier). Qua opbrengsten (netto-omzet) is er niet veel veranderd tussen de seizoenen 2023/24 en 2024/25. Fortuna’s opbrengsten schommelen rond de veertien miljoen euro.
Dat betekent niet dat er geen verschuivingen in de inkomsten zaten. Fortuna realiseerde hogere wedstrijdbaten, kreeg meer mediagelden, UEFA solidariteitsinkomsten en graspremies. Maar een incidenteel hoge bijdrage voor Fortuna Vrouwen in het seizoen 2023/24 verviel in het seizoen 2024/25, waardoor er per saldo qua opbrengsten niet veel veranderde.
W-V rekening 2023/24 2024/25
Netto-omzet 14,0 13,9
Kosten 17,6 16,6
– waaronder personeel 12,9 11,2
Vergoedingsommen 0,5 -0,5
Financiële baten/lasten -0,6 -1,0
Belasting 0,0 0,0
Resultaat na belasting -3,5 -4,1
Fortuna slaagde er wel in zijn kosten te verlagen (minus 1,0 miljoen euro) en dat is het gevolg van een afname van de personeelskosten met 1,7 miljoen euro.
Enkele dure spelers verlieten Fortuna in de zomer van 2024 (denk aan Iñigo Córdoba, Dimitris Siovas en Michael Verrips) en in de salarispost van het seizoen 2023/24 zaten waarschijnlijk ook nog afkoopsommen van het seizoen ervoor.
Américo Branco haalde er goedkopere spelers voor terug. Danny Buijs zorgde ervoor dat het geen sportieve consequenties had.
De totale kosten (-1,0 miljoen) daalden minder dan de salariskosten (-1,7 miljoen), omdat de overige bedrijfskosten stegen met 0,7 miljoen euro. Reden: hogere energielasten, hogere horecakosten, hogere merchandisekosten en dan waren er nog de extra kosten aan de grasmat.
Het inflatiespook gaat niet aan Fortuna voorbij.

De grasmat kostte Fortuna veel geld
Een verdere tegenvaller is dat Fortuna er gedurende het boekjaar 2024/25 niet of nauwelijks in slaagde inkomsten te genereren uit transfers (de transfer van Rodrigo Guth valt in het boekjaar 2025/26), terwijl dat gedurende het boekjaar 2023/24 wel lukte (denk aan de transfers van Ivor Pandur naar Hull City FC en Tijjani Noslin naar Hellas Verona).
Ook dat scheelt een miljoen euro als je de jaarcijfers naast mekaar legt.
Verder zie je dat ook de financiele lasten zijn gestegen van 0,6 miljoen euro naar 1,0 miljoen euro. Hier gaat het om gestegen rentelasten.
Gevolg, alhoewel Fortuna er dus in slaagde zijn loonkosten gevoelig te verlagen, is het netto verlies over het seizoen 2024/25 (-4,1 miljoen) groter dan dat over het seizoen 2023/24 (-3,5 miljoen).
Hoe slaagt Fortuna er dan in om met zulke cijfers het verscherpt toezicht te verlaten?
De aandeelhouders, we vermoeden vooral Principion, stoppen Fortuna forse bedragen toe (kapitaalinbreng). In het seizoen 2023/24 bedroeg die bijdrage 4,4 miljoen euro. In het seizoen 2024/25 gaat het om 5,0 miljoen euro.
Het betekent dat Fortuna’s eigen vermogen afgelopen seizoen met 0,9 miljoen euro (5,0 miljoen kapitaalinbreng minus 4,1 miljoen verlies) is verbeterd van -14,1 miljoen euro naar -13,2 miljoen euro. Dat is een verbetering van het (negatieve) eigen vermogen van 6,6%.
De KNVB eist een verbetering van minimaal 5% bij een club met een negatief eigen vermogen. Fortuna voldoet eraan.
Het was allemaal voldoende voor 16 punten in het financieel ratingsysteem. Precies het aantal dat je nodig hebt. Fortuna scoort dus tweemaal op rij een voldoende score en verlaat daarom het verscherpt toezicht.
Dat laat onverlet dat Fortuna onverminderd afhankelijk is van de bijdrages van de aandeelhouders.
