Fortuna trapt de voorbereiding op het seizoen 2025-2026 af met een 0-9 overwinning op de buren van FC RIA. Nadat Paul Gladon zijn rentree heeft opgeluisterd met de openingstreffer loopt Fortuna nog voor rust uit naar een ruime 0-8 voorsprong. Na rust gaat het, mede door een volledig nieuwe veldbezetting, allemaal een stuk moeizamer en wordt er nog slechts één keer gescoord. Maar dat mag de pret niet drukken, de kop is eraf!
27 juni 2025
Pezen in de eigen provincie
FC RIA 0 Fortuna Sittard 9
Doelpuntenmakers: 20. Gladon 0-1, 22. Gladon 0-2, 26. Peterson 0-3, 30. Peterson 0-4, 35. Dahlhaus 0-5, 38. Mitrović 0-6, 41. Johnson 0-7, 44. Brittijn 0-8, 65. Özkul 0-9.
Opstelling: Martens (46. Van Parys); Pinto (46. Korkmazyürek), Van Ottele (46. Bisschops), Adewoye (46. Grujčić), Dahlhaus (46. Dijks); Mitrović (46. Yilmaz (60. Broekmans)), Fosso (46. Schenkhuizen), Michut (46. Özkul), Brittijn (46. Laoukili), Peterson (46. Marengo), Gladon (30. Johnson).
Toeschouwers: 1.000
Scheidsrechter: Niet bekend.
Het is ruim acht jaar geleden dat de Fortuna-karavaan nog eens stopte bij Sportpark ‘De Krekelzank’. Het seizoen is dan ten einde, Fortuna heeft een megaklus geklaard door promotie naar de Eredivisie af te dwingen en toont zich nog één keer aan haar fans. Fortuna treedt aan met namen die met gouden letters in de annalen zijn bijgeschreven, maar als je wilt achterhalen waar Sander Rau of Tom Ghislain (die allebei scoren) momenteel spelen, dan moet je bijkans een bunker buster op de Belgische voetbalpyramide droppen.
Maar het deert de 600 opgedaagde supporters niet. Want die zien Marco Ospitalieri uit zijn dak gaan bij zijn eerste doelpunt in Fortuna-shirt, maar nemen vooral massaal afscheid van Perr Schuurs.
Perr Schuurs is nog niet thuis
Vanavond zijn Fortuna-supporters opnieuw in ruime getale aanwezig, maar niet om afscheid te nemen. Nee, zij kijken juist reikhalzend uit naar nieuwe namen, waarvan we er nog zo weinig hebben gezien. Natuurlijk, Philip Brittijn is overgekomen van De Graafschap en Paul Gladon heeft zijn voetbalschoenen weer uit het vet gehaald, maar de spoeling is erg dun.
De man die hiervoor moet zorgen is gelukkig gebleven, want deze week raakte bekend dat Américo Branco zijn handtekening onder een tweejarig contract heeft gezet. En daarmee zijn we enigszins gerustgesteld en wonen we op ons gemak Fortuna’s eerste oefenduel van het seizoen 25/26 bij.
Tegenstander FC RIA eindigde afgelopen seizoen op plek 10 in de 4e klasse D en dat betekende dat degradatie moest worden voorkomen via de nacompetitie. De eerste horde werd succesvol genomen door Odiliapeel met 3-1 te verslaan, maar in de daaropvolgende ronde ging het helaas mis. SV DWSH ’18 uit Sint Hubert bleek met 1-0 te sterk en daardoor zakt de ploeg uit Nieuwstadt naar de 5e klasse. Degraderen is nooit fijn, des te meer zullen de mannen van de nieuwe trainer Patrick Hindriks erop gebrand zijn om vanavond niet als kanonnenvoer te dienen.
Aanvoerders Pinto en Tim Salari wensen elkaar een prettige wedstrijd toe
Danny Buijs wacht nog op een aantal versterkingen. Hij moet het vanavond zonder een halve selectie stellen. De opvallendste afwezigen zijn Rodrigo Guth (transfer aanstaande?). Luuk Koopmans (reden onbekend) en Kaj Sierhuis (uit voorzorg niet inzetbaar). Alen Halilović, Daley Sinkgraven, Makan Aïko, Ramazan Bayram, Alessio da Cruz en Samuel Bastien waren aan het eind van het afgelopen seizoen al niet beschikbaar en zijn nog steeds herstellende. Luka Tunjić is wél aanwezig, maar heeft de voorbereiding later hervat. Ten slotte staan Rémy Vita en Úmaro Embaló niet op het wedstrijdformulier. Ze keren deze zomer terug van een verhuurperiode maar het is een publiek geheim dat hun toekomst zeer waarschijnlijk niet in Sittard ligt.
Wat blijft er dan nog over? Nou, voldoende om in ieder geval in de eerste helft een aardig elftal op de been te brengen. Het doel wordt verdedigd door Niels Martens. In de achterste linie zien we de vertrouwde gezichten van Ivo Pinto, Syb van Ottele, Shawn Adewoye en Jasper Dahlhaus. Het middenveld wordt gevormd door Josip Mitrović, Ryan Fosso, Édouard Michut, Philip Brittijn en voorin moeten Kristoffer Peterson en Paul Gladon voor gevaar gaan zorgen.
Wat is een wedstrijd zonder rush van Ivo Pinto?
En gevaarlijk wordt Fortuna in de openingsfase vaak genoeg, alleen wilt de bal er maar niet in. Na een minuut of twintig wordt de ban dan eindelijk gebroken door wie anders dan Paul Gladon. Zijn kopbal zeilt in de verre hoek fraai binnen. En omdat scoren hem zo goed bevalt, voegt Gladon even later meteen zijn tweede treffer toe. Van dichtbij schiet hij hard binnen.
Gladon kopt stijlvol de 0-1 binnen
Na Gladon is het de beurt aan zijn aanvalspartner Kristoffer Peterson. Ook de Zweed scoort binnen enkele minuten twee keer, waarvan de tweede treffer vanaf de strafschopstip wordt aangetekend. We zijn inmiddels een half uur onderweg en bij een 0-4 voorsprong wordt Paul Gladon naar de kant gehaald. Zoals bekend speelde Paul lange tijd niet en daarom wordt zijn ritme langzaam en verantwoord opgebouwd. Hij wordt vervangen door Owen Johnson.
Peterson stuurt de keeper naar de verkeerde en de bal naar de goede hoek
FC RIA hield in het begin nog dapper stand, maar dat verzet is inmiddels definitief gebroken. Jasper Dahlhaus komt vanaf links mee op en werkt de 0-5 binnen waarna Josip Mitrović even later eenvoudig vanaf rechts Fortuna’s zesde treffer op het scorebord zet.
Owen Johnson zag hoe zijn voorganger in het veld scoorde en wilt dat kunstje natuurlijk graag herhalen. En dat lukt hem nog voor rust. Voordat we ons naar de bar begeven voor een welverdiend verfrissend drankje, zien we dat nieuwkomer Philip Brittijn zijn eerste treffer in Sittardse dienst aantekent. Op de 0-8 ruststand valt niks af te dingen, maar verrassend mag het natuurlijk ook weer niet heten.
Fosso wijst de kopbal van Brittijn in de juiste richting
Zoals verwacht voert Buijs na de rust een groot aantal wissels door. Sterker nog, er blijft slechts één speler staan die in de eerste helft in het veld stond en dat is Owen Johnson. Van de tien nieuwe spelers die in het veld komen, kwamen alleen Mitchell Dijks en Darijo Grujčić al vaak voor ons eerste elftal in actie. Daan Bisschops, Tristan Schenkhuizen en Hasip Korkmazyürek debuteerden wel al maar kwamen tot slechts een handvol minuten. Keeper Lars van Parys en spelers Nigel Marengo, Erem Özkul, Baran Yilmaz en Amin Laoukili dromen vooralsnog van hun eerste officiële wedstrijd in Fortuna’s hoofdmacht.
Zelfs tijdens de rust is er voldoende tijd voor foto- en handtekeningjagers
Ondanks de vermeende interesse van Wisła Kraków is Darijo Grujčić vanavond dus nog gewoon van de partij. Onder toeziend oog van oud-Fortunees Bryant Nieling vormt hij samen met Bisschops het centrum van de defensie.
Darijo mag zelfs de aanvoerdersband dragen
Ook na rust is Fortuna logischerwijs veelvuldig in balbezit maar ook nu wordt het net niet snel gevonden. Voor Baran Yilmaz eindigt de wedstrijd na een kwartiertje spelen alweer. Hij wordt vervangen door Bigas Broekmans. De tweede helft is al bijna halverwege als de negende treffer alsnog valt. Een voorzet vanaf links wordt door Erem Özkul bij de tweede paal binnengetikt.
Doelpuntenmaker Özkul in actie
Waar Fortuna voor rust, nadat het eenmaal gescoord had, eenvoudig bleef doorgaan met doelpunten maken, wilt dat in de tweede helft niet lukken. Zonder mezelf als groot voetbalkenner te willen bestempelen, zie ik daarvoor drie oorzaken. Ten eerste staat er na rust simpelweg minder kwaliteit in het veld. Daarnaast ontbreekt het af en toe aan het nodige geluk en ten slotte stuit Fortuna op een dapper strijdend FC RIA dat geen zin heeft om de score nog veel hoger op te laten lopen.
Gino Facenna ziet tevreden toe hoe Korkmazyürek de bal binnen houdt
Op links probeert Mitchell Dijks nog wel eens een actie te maken, maar de extra dag vakantie leidt vooralsnog niet tot beslissende voorzetten of doelpunten. En zo kabbelt de wedstrijd rustig naar het einde. De scheidsrechter van dienst had tijdens de officiële speeltijd al weinig trek om vaker dan nodig op zijn fluit te blazen en ziet er dan ook geen noodzaak in om langer door te spelen. Na exact negentig minuten vindt hij het wel mooi geweest.
Mitchell denkt na over zijn volgende actie
Zo eindigt Fortuna eerste oefenwedstrijd van deze voorbereiding in een 0-9 overwinning. Had het meer kunnen en wellicht moeten zijn? Ja, vast wel. Maar het belangrijkste doel van dit soort wedstrijden is wedstrijdritme opdoen én je weer laten zien aan je publiek. En op basis daarvan mogen we van een geslaagde avond spreken.
Van Parys voorkomt de eretreffer
Volgende week vrijdag wacht de eerste serieuze tegenstander van de oefencampagne. Dan treedt Fortuna in Nederweert-Eind aan tegen onze Belgische vrienden uit Genk.