Thuis tegen SC Heerenveen wil Fortuna een einde maken aan de negatieve reeks van inmiddels drie nederlagen op rij. Lange tijd ziet het daar niet naar uit. Heerenveen is de betere ploeg en wij komen amper aan de bal. Geluk en goed keeperswerk van Mattijs Branderhorst houden ons op de been. Na rust trekken we de wedstrijd door doelpunten van Paul Gladon en Mohammed Ihattaren alsnog naar ons toe. Een mooie klassering in de middenmoot is onze beloning.
8 november 2025
Overwinning tegen Heerenveen houdt Fortuna op koers
Fortuna Sittard 2 SC Heerenveen 0
Doelpuntenmakers: 60. Gladon 1-0, 66. Ihattaren 2-0.
Opstelling: Branderhorst; Pinto, Adewoye, Márquez, Dahlhaus; Brittijn (77. Hubner), Ihattaren (77. Peterson), Fosso; Lonwijk (46. Sierhuis), Aïko (59. Gladon), Limnios (71. Michut).
Toeschouwers: 10.196.
Scheidsrechter: Manschot.
Geel (Fortuna): Sierhuis, Adewoye.
Rood (Fortuna): –.
Na een goede start van het seizoen is Fortuna de laatste weken aanzienlijk minder op dreef. Het enige wapenfeit is een moeizame overwinning op de amateurs van Gemert in de KNVB Beker. Verder hebben we meer en minder kansloze nederlagen tegen Excelsior, FC Groningen en PSV gezien. Het hoort er allemaal bij voor een club met de middelen van Fortuna, dus er is geen reden om na een mindere reeks in paniek te raken.
Maar het lijkt er ook op dat geen enkele club dit seizoen afgeslagen onderin blijft hangen, zoals in eerdere seizoenen wel het geval was. En dat betekent dus dat ons puntental in de loop van het seizoen weliswaar niet hard, maar wel gestaag moet blijven toenemen om buiten de stress van een degradatiestrijd te blijven.

Hoera, onze captain blijft nog een seizoen Fortunees
Tegenstander Heerenveen heeft ons de afgelopen seizoenen op bezoek in Sittard vaak geen strobreed in de weg gelegd. Maar dat zegt verder weinig. De Friezen zijn na een matige start inmiddels goed warm gedraaid, zijn zes wedstrijden ongeslagen en hebben ons inmiddels met een punt voorsprong ingehaald op de ranglijst. Dat zegt waarschijnlijk meer over de tegenstand die ons vanavond te wachten staat.
Trainer Danny Buijs start vanavond met hetzelfde elftal dat een week geleden aan de uitwedstrijd tegen PSV begon. Makan Aïko krijgt in de spits dus opnieuw de voorkeur boven Kaj Sierhuis en Paul Gladon. Tactisch zien we wel een wijziging. Mohammed Ihattaren speelt net als na rust in Eindhoven centraal, waarschijnlijk met de bedoeling hem zoveel mogelijk aan de bal te krijgen. Justin Lonwijk verhuist naar de rechterflank.

Aïko struikelt en staat weer op
Het eerste kwartier van de wedstrijd gaat het allemaal redelijk gelijk op. Fortuna krijgt de eerste twee kansen. Eerst legt Ihattaren de bal na een vrije trap perfect op het hoofd van Iván Márquez, die naast kopt. En een paar minuten later creëert Ihattaren zichzelf ruimte voor een schot, dat iets te laat naar binnen krult en daardoor naast gaat. Maar we zien Heerenveen langzamerhand het initiatief overnemen. Er ligt veel te veel ruimte op ons middenveld en we slagen er zoals zo vaak dit seizoen niet goed in de bal wat langer in de ploeg te houden.
Het leidt na een kwartier na slordig balverlies van Dimitrios Limnios tot een enorme kans voor Trenskow, die ontsnapt is aan de aandacht van Jasper Dahlhaus. Hij verschijnt vrij voor Branderhorst, zoekt de verre hoek, maar schiet hard op de paal. Vervolgens krijgen we bal niet weggewerkt. Sterker nog, we lijden balverlies in de eigen strafschopgebied wanneer Philip Brittijn en Ryan Fosso te moeilijke oplossingen zoeken. Deze keer staat Vente oog in oog met Branderhorst. De laatste wint de confrontatie dankzij een snelle duik in de rechterhoek.

Sejk struikelt, maar staat niet op
In het vervolg van de eerste helft is Heerenveen veel sterker. We worden continu overlopen. Doordat onze verdedigers op het laatste moment nog weten in te grijpen, blijft het aantal doelpogingen beperkt. Als die kansen er wel komen, staat Branderhorst paraat. Bijvoorbeeld bij een kopbal van Sejk.
Aanvallend beperken we ons intussen tot lange halen naar voren, waarna de eenzame Aïko vervolgens het duel met de verdedigers mag aangaan. Doordat Aïko een goede intuïtie heeft voor waar de bal precies zal vallen, levert dat wonder boven wonder zelfs nog een paar keer gevaar op. De eerste keer levert een spectaculaire aanname van de bal uiteindelijk niet meer dan een corner op. Maar de tweede keer brengt Aïko Lonwijk in stelling, wiens schot van een meter of twintig rakelings naast de paal gaat.
Het is enige noemenswaardige bijdrage van Lonwijk, die weer eens zo’n avond heeft waarop het hele spel aan hem voorbij lijkt te gaan. Buijs wisselt hem in de rust voor Kaj Sierhuis. We gaan met twee spitsen spelen en laten de rechtervleugel bij balbezit vrij voor uitwijkende spelers of de opkomende Ivo Pinto. Bovendien gaan we collectief wat verder naar voren spelen en eerder en harder de duels in.
Daarmee geven we achterin meer ruimte weg, waar Heerenveen twee keer bijna van kan profiteren. Bijna, want Branderhorst laat zich opnieuw niet passeren en ook de lat helpt ons. Maar we krijgen zelf ook veel meer kansen. Na vijf minuten stelt Ihattaren, na rust helemaal opgeleefd, doelman Klaverboer op de proef met een schot van buiten het strafschopgebied. Uit de daaruit volgende corner schiet Limnios naast. Vijf minuten later probeert ook Sierhuis het van ruime afstand. Ook deze keer heeft de keeper er moeite mee.

Sierhuis zoekt ruimte om te schieten
Buijs voelt dat er meer in zit en brengt Paul Gladon voor de moegestreden Aïko. Heerenveen is in de aanval, maar Shawn Adewoye zet zijn man weg en vindt Gladon met een dieptepass. Gladon geeft de bal mee aan Ihattaren en sprint zelf naar het doel. Ihattaren heeft een paar afspeelmogelijkheden, maar gaat voor zijn eigen kans. Hij trekt naar binnen en schiet op doel. Klaverboer kan de stuiterende bal wel tegenhouden, maar niet wegwerken. De bal springt voor de voeten van Gladon, die eenvoudig binnenschiet: 60ste minuut, 1-0.

… en de rebound is voor Gladon
Gladon staat nog geen minuut in het veld of hij heeft de ban gebroken. Hij bewijst daarmee maar weer eens hoe nuttig hij voor Fortuna is. De goal komt als een mokerslag voor Heerenveen. En vijf minuten later slaat de man met de hamer nog een keer toe. Sierhuis wil de bal in de punt van het strafschopgebied aannemen en steekt daarbij zijn voet uit. De verdediger raakt hem. Licht, maar voldoende voor de VAR om scheidsrechter Manschot naar de zijkant te sturen. Manschot bekijkt de beelden en geeft Fortuna een strafschop. Klaverboer verleidt Ihattaren tot een spelletje Maier-Panenka, dat Ihatteren glansrijk wint: 66ste minuut, 2-0.

Niemand zal zich het vetpercentage van Antonín Panenka herinneren
We hadden het na 45 minuten niet voor mogelijk gehouden, maar het ziet er naar uit dat we een zorgeloos laatste kwart van de wedstrijd tegemoet gaan. Met Édouard Michut voor Limnios, Justin Hubner voor Brittijn en Kristoffer Peterson voor Ihattaren gaan we 5-3-2 spelen. Echt gevaarlijk worden we niet meer in die formatie. Heerenveen dringt wel nog aan, maar net als in vorige seizoenen lijkt het echte gif in de ploeg te ontbreken.
Toch maar Branderhorst nog een paar keer aan het werk. Vooral zijn redding een paar minuten voor tijd op een kopbal van Willemsen is spectaculair.
Het eindigt dus in 2-0. Fortuna slaagt er daarmee opnieuw in een beter voetballende ploeg te overmeesteren. Na twaalf wedstrijden hebben we zestien punten en staan we voorlopig op een achtste plaats. Die cijfers geven geen reden tot klagen. Ons spel is, positief uitgedrukt, wel voor verbetering vatbaar. Gelukkig is Buijs de eerste om dat te erkennen. Hopelijk kan de terugkeer van een paar geblesseerde spelers op termijn voor die verbetering zorgen.



